Barion Pixel

10 tipp a munkahelyi stressz leküzdésére

Minden reggel boldogan kellene ébredned: örülni az újabb nap lehetőségének, annak, hogy mindent folytathatsz, vagy újrakezdhetsz. Ehelyett mit érzel? Mérhetetlen fáradtságot, félelmet, ingerültséget, legszívesebben fel sem kelnél, ha pedig a munkára, a munkahelyi tortúrára gondolsz még a gyomrod is ökölbe szorul.

A munka típusai

Vannak magas stresszel járó munkák ahol nagy a pszichológiai megterhelés, és magasak a követelmények – viszont alacsony a döntési lehetőséged. Az aktív munkáknál már a nagy megterhelés mellett a kontroll is a kezedben van – tanulhatsz, fejlődhetsz, új készségeket sajátíthatsz el.  A nyugodt munka jellemzője, hogy az alacsony követelmények mellett Te magad határozhatod meg a munkakörülményeket. Passzív munkánál viszont olyan alacsony a megterhelés, és a döntési lehetőségek szintje is, hogy az a készségeid, és a motivációd leépülését okozza. A Te munkád milyen?

A munkahelyi stressz elkerülhetetlen

A stressz természetes része az életnek, nélküle nem is léteznénk. Motivál, előre hajt, energiával tölt fel, megvéd a veszélyes helyzetekben, mondhatni az élet sava-borsa, de mint tudod – folytatva a hasonlatot – semmi nem jó, ha túl van fűszerezve. Normál esetben a  szervezeted  reakciói a vészhelyzet elhárítása után visszatérnek a normál egyensúlyi állapotba.  Sajnos a mindennapos kihívások olyan tartósan fennálló pszichoszociális stresszt is okozhatnak, amelyek miatt a szervezeted készültségi reakciója állandósul, az egyensúlyi állapot egyre nehezebben, vagy egyáltalán nem áll helyre – a kialakuló  krónikus stressz pedig rombolhatja az egészségedet. A munkahelyi stressz elkerülhetetlen, de szerencsére megtanulható miként lehet úgy  kezelni, hogy ne váljon krónikussá.

10 tipp a munkahelyi stressz leküzdésére

A munkahelyi stresszt csak akkor tudod mérsékelni, ha tudatosan törekedsz a stresszt okozó tényezők kizárására, vagy optimalizálására.

A munkahelyi stressz mérsékléséhez fontos, hogy 

  1. megfelelőek legyenek a munkakörülményeid:
    • biztosítva legyenek a munka végzéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételek
    • pontosan legyenek meghatározva a feladataid, a hatásköreid, és a felelősséged
    • emberi léptékű legyen a terhelés – a követelmények ne haladják  meg a képességeidet, és kapacitásodat
    • befolyásolni, és kontrollálni tudd a munkádat – önállóan dönthess fontos kérdésekben is. A feladatok ismeretében oszd be jól az idődet, rangsorold a teendőket, és koncentrálj mindig arra amit éppen csinálsz.
  2. a munkatársaidtól kapj kellő támogatást és segítséget a munkavégzéshez , ha nem tudsz valamit legyen olyan személy a közeledben, aki segíteni tud
  3. megfelelőek legyenek a munkakapcsolataid – , a feszültségeket, a konfliktusokat, és a személyes problémákat még idejében tisztázd, ne hagyd, hogy elmérgesedjen a helyzet.
  4. megfelelően tudj kommunikálni, és megfelelően kommunikáljanak veled ( bántó, sértő, megalázó stílus nem megengedett).Fejleszd a kommunikációs készségedet annak érdekében, hogy jobb legyen a kapcsolatod a vezetőkkel és munkatársaiddal.
  5.  tudd milyen elvárásoknak kell megfelelned, mik a feladataid, jogköreid, milyenek az alá-, fölérendeltségi viszonyok – később emiatt ne legyen félreértés. Vigyázz arra is, hogy ne vállald túl magad, ha lemondasz a regenerálódáshoz szükséges  pihenésről, az idővel megbosszulja önmagát.
  6. rugalmasan alkalmazkodni tudj a változásokhoz, és könnyen el tudd engedni a régi módszereket, szokásokat, biztonságot jelentő rutint.  
  7. tudj uralkodni magadon – ne hagyd, hogy az érzelmeid elragadjanak. Konfliktushelyzetben ne reagálj azonnal, képzeletben lépj egyet hátra, és vizsgáld meg egy külső szemlélődő szemével a helyzetet. Előbb gondolkozz, aztán beszélj!
  8. adj hangot annak, ha túl szorosak a határidők, és merj nemet mondani, ha úgy érzed, hogy a feladat meghaladja a képességeidet. 
  9. idejében ismerd fel, ha valami tartósabban is stresszt okoz – törekedj a megoldására – beszélj róla másoknak

A stressz a mindennapjaid része – tedd a barátoddá, és a segítőd lesz a munkahelyeden is! Hisz tudod: minden ébredés egy új kezdet…

Vélemény? Hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .