Barion Pixel

Megnéztem az egyik ingyenes videódat, és megütötte a fülem egy téves mondatod. A lefele néző kutyára használtál egy “háromszög póz” kifejezést, mondván hogy ti így szoktátok hívni. Ezt pontosítanám.

Ha azért szeretnél utánanézni, tedd meg nyugodtan, én sem magamtól vagyok ilyen okos. Az Adho Mukha Shvánászana (lefele néző kutyában) a fej és a mellkas jobban közelít a talajhoz. A Parvatászana (hegytartás), amire te gondolhattál, ahol a kéz és láb egyforma súlyt visel: farokcsont a plafon felé. 

És van egy 3. is, a Bhudarakarsászna (felemelt föld póz), ami hasonló a hegytartáshoz, azaz Parvatászanához. De egyiket sem hívják háromszög póznak. Az a Trikonászana, de ezt biztos tudod. Bár hegytartásnak hívják a Tádászanát is, vagy ami majdnem úgy néz ki: a pálmafapózt is.

Szóval van egy kis kavar jógatanítás szintjén, mit hogy hívnak a különböző iskolák. Ha te olyan sok mindent tudsz, és sokan követnek, akkor pontosítsd kicsit a tudásodat kérlek, az információt, amit átadsz; és ne hagyd, hogy rossz rögzüljön a fejekben.

Válasz: Hát akkor ahogy kérted, pontosítok. E-mailedet olvasva a legelső gondolatom az volt, hogy egy vízzel teli kancsóba több vizet már nem lehet tölteni. A második pedig az, hogy Neti, neti… “Sem ez, sem az…” 

Számomra a jóga gyakorlása sok szinten zajlik egyszerre. Az ászanák gyakorlása csak egy icipici szelete ennek. Sokkal inkább szól a szeretetteljes kapcsolódásról, az önátadásról, a szolgálatkészségről, az ítélkezésmentességről, az alázatról, de mindenekelőtt a Svadhyayaról.

„Sohase mulaszd el az alkalmat a hallgatásra, mielőtt pillanatnyi felindulásból reagálsz.”

Az ászanák csak egy eszköz, és nem a végcél. Nem érzem, hogy akkora jelentősége lenne, hogy ki minek hívja a pózokat.  Az elnevezések az elmúlt 20 év tapasztalatát tekintve megannyiak. Ugyanazt a pózt sokszor hallottam különböző elnevezésekkel illetni különböző oktatóktól a világ más és más pontján.  Másképp hívja egy ausztrál, másképp egy új-zélandi, másképp egy angol, egy amerikai és másképp egy indiai. A különböző irányzatok megint eltérhetnek az elnevezésekkel.

Egészséges Gerinc, Hosszú Élet. Online Kezdő Jógatanfolyam : több mint 8 óra vezetett online videós kezdőjóga oktatás. Egyszeri Díj, Örök Használat. További információ.

Kutatásaim és a különböző oktatókkal való közös munkáim során számtalanszor megörültem egy-egy új elnevezésnek, amit hallottam, tanultam egy-egy oktatótól, vagy olvastam egy könyvben. Soha meg sem fordult a fejemben, hogy kioktassam őket, vagy vitába szálljak velük egy elnevezést illetően. Pusztán csak nyelvezet, egyéni szóhasználat, ízlések és pofonok kérdése.

Mindig az új tudás megszerzésének örömével, nyitottságával fogadtam minden morzsányi információt, amit értékesnek tartottam. Hiszen a jóga erről szól, vagy nem? „Légy nyitott és befogadó”. Vagy ahogy Iyengar mester írta a könyvében 50 év gyakorlás után: „Kezdő vagyok a jógában… a tegnap pózait nem hozom be a mai gyakorlásba…” Minden nap kezdő elmével lépek a szőnyegre és tekintek a világra, mert akkor képes vagyok az új információk befogadására, prekoncepciók, egoizmus nélkül, mert sohasem lehet tudni, mi a valóság… Neti, neti… sem ez, sem az.

És akkor térjünk a tárgyra. Nem véletlenül használom a háromszög kifejezést. Jó néhány éve gyakorlom a kundalini jógát Bhajan tanításai szerint, és ő gyakran utal így a lefelé néző kutyára. Mivel logikus, rövid, praktikus elnevezés, hiszen ideális esetben a test egy tökéletes háromszöget zár be a padlóval, előfordul, hogy alkalmilag így hívom gyakorlás közben. Nem a Trikonasana, hanem a háromszög kifejezést használtam.

Hogy a te szavaiddal éljek és lásd, hogy nem „magamtól vagyok ilyen okos”, csatolok neked egy fotót az egyik könyvből. Itt látszik, hogy a 9. pontban „triangle pose”-t ír, és a 9. sz. ábra mellett egy lefelé néző kutya képe látható.

„Az Adho Mukha Svanasana, (lefelé néző kutyában) a fej és a mellkas jobban közelít a talajhoz”

Ez attól függ, mit szeretnél elérni vele. Alapjaiban véve nincs a pózoknak helyes vagy helytelen végrehajtási módja, a kérdés mindig az, milyen hatást szeretnél elérni általuk.

A lefelé néző kutya egy gyakran használt stabilizáló, pihenő póz egy Ashtanga vagy egy Vinyasa órán. Előtte legtöbbször egy felelé néző kutyát csinálunk, ami egyértelműen egy hátra hajlás. Gyakorlatilag a teljes napüdvözlet sor hátra és előre hajlások váltakozása, ezért egyenlíti ki annyira jól az idegrendszeri működést, mert a paraszimpatikus és szimpatikus stimulálást váltogatja, mégis  a kutya az, amit hosszabban kitartunk egy sor végén, így billen át a nyugalmi állapot javára.

Ha közel engedem a homlokom és a mellkasom a padlóhoz kutyában, (amit néha meg is teszek, ha magam gyakorlok, mert  jól esik,  a rugalmasságom is megengedi és a vállam sem problémás, ami a legtöbb kezdőnél nem így van) akkor a lapockák zárnak ( a  nyaki csigolyák alatt a hátközépi gerinc tetején, lapockák között van a szimpatikus idegrendszer egyik fő idegi gócpontja), tehát a lefelé néző kutya gyakorlatilag  egy hátra hajlássá válik, azaz a felfelé néző kutya után megint egy hátra hajlást csinálnék, egy újabb szimpatikus stimulálást végezve, tehát nem semlegesíteném az előző tartást.

Egészséges Gerinc, Hosszú Élet. Online Kezdő Jógatanfolyam : több mint 8 óra vezetett online videós kezdőjóga oktatás. Egyszeri Díj, Örök Használat. További információ.

Ha folyamatosan így gyakorolnék 90 percen át, a gyakorlásom épp a kívánt hatás ellenkezőjét váltaná ki. Én személy szerint az szeretem, ha a gyakorlásom feltölt energiával, felfrissít, pihentet és a test megújulási folyamatait promotálja, amit a paraszimpatikus idegrendszer irányít.

Tapasztalatom szerint a mai világban a legtöbb ember kibillent egyensúlyi állapotban van a szimpatikus idegrendszer javára, az állandósult stressz miatt. Így azt gondolom, értelmetlen lenne ezt tovább folytatni jógagyakorlás címén.

Éppen ezért, csak ritkán használom a kutyát hátra hajlásként. Amikor tanítok, akkor pedig mindenképp az átlagember testét veszem figyelembe, és azt mutatom, tanítom, ami a legtöbb ember számára kivitelezhető és biztonságos, nem pedig azt, amit az én testem megenged, vagy nekem jól esik.

Remélem ez így érthető.

/Még egy apróság: „Bhudarakarsászna” ebben a formában, ezzel a magyar átírással nem találtam pózt, valószínűleg elgépelted, de közel hasonló angol átírást sem.  A többi póz, amit emlegettél, pedig egyáltalán nem hasonlít a kutyához, tehát nem is keverhettem vele össze őket./

Vélemény? Hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .