Barion Pixel

10 szuper immunerősítő tipp a karácsonyi szezonra – 2. rész

Az Ayurveda szerint – amely egy ősi, Indiából származó gyógyítási rendszer – a tél olyan körülményeket erősít fel, amelyek hajlamosítanak a betegségekre. Épp ezért érdemes különlegesen odafigyelni magunkra ebben az időszakban. A most következő immunerősítő tippek jó erőben tarthatod az immunrendszered és megtarthatod energiaszinted egész télen át!

6. Maradj mozgásban!

A téli hideg nem kifogás arra, hogy feladd a mozgást. A kulcsszó itt is az egészségmegőrzés, különösen akkor, ha családtagjaid, munkatársaid lebetegedtek. Az immunrendszer fitten tartásához mozogj legalább 30 percet naponta.

Egy nemrégiben készült kutatás szerint háromszor nagyobb veszélynek vannak kitéve azok a hölgyek a megfázós szezonban, akik csak alacsony intenzitású gyakorlatokat, pl. nyújtást végeznek, ellentétben azokkal a nőkkel, akik kombinálják a az erősítő- és kardiógyakorlatokat.

Az elmélet szerint a megemelkedett szívritmus felgyorsítja a fehérvérsejtek keringését a vérben, ennek köszönhetően pedig hamarabb veszik fel a harcot és semmisítik meg a kórokozókat.

Azonban itt is érvényes a ”kevesebb néha több” elve: az idegrendszer és az immunrendszer akkor működik optimálisan, ha nincs túlterhelve. Ha van megfázós a családban, ne most állj neki egy 3 órás ashtanga jógának, csak hogy gyorsan behozd a lemaradást.

7. Merülj el az Ayurveda tanulmányozásában!

Ha a téli szezonra készülvén feltöltöd az otthoni gyógynövénytáradat, ne feledkezz meg az ashwagandháról és a kurkumáról. Mindkettő hasznos, ha a lankadó immunrendszer megsegítéséről van szó. Az ashwagandha vagy más néven indiai ginseng erőteljes immunfokozó, segít a stresszkezelésben és az idegrendszert is támogatja. Megfázások megelőzéséhez vegyél be max. 1000 milligramm ashwagandha kivonatot naponta kétszer, étkezések után.

A kurkuma az antibakteriális és vírusölő hatásairól ismeretes. Ha az ételhez adod, fokozhatod a hatását némi fekete borssal, de ha az orvosi hatását szeretnéd élvezni, akkor célszerű táplálékkiegészítő formájában bevinni. Megelőzéshez 1000 milligramm kurkumát vegyél be napi 3-szor. Ha érzed, hogy felülkerekedik rajtad a kór, 2 óránként vegyél be ugyanennyit, amíg nem csillapodnak a tünetek.

Rendszeres Mozgás. Egészséges Ízületek. Online Kezdő Jógatanfolyam. Vezetett online videós kezdőjóga oktatás. Egyszeri díj, örök használat.

Ünnepi Akció. 2019.12.31-ig. Most 5000 Ft Árkedvezménnyel.

A részletekért kattints IDE. 

8. Mókázz, nevess, élvezd az életet!

Mozdulj ki a barátokkal vagy vegyél részt a régóta vágyott programokon – nagyban hozzájárulhatnak az egészségedhez! Egy idei, californiai kutatás szerint az is serkenti az immunrendszer működését, hogyha várakozással tölt el valami. Két csoportra bontották a kutatók a kísérlet résztvevőit, hogy összemérjék az általános stressz-szintjüket.

Az egyik csoport egy pozitív eseményt várt, a másik semleges maradt. Az első csoport tagjainak stresszhormon-szintje, mint a kortizol és az epinephrin (adrenalin) alacsonyabb maradt, az pedig köztudott, hogy ezen hormonok túlzott jelenléte a vérben gyengíti az immunrendszer működését.

A tanulmány tehát bizonyítja, hogy biológiai változásokat idéz elő az agyban, ha várakozással fordulunk egy esemény felé. Különösen a káros stresszhormonok csökkennek, ha valami olyat vársz, amit élvezettel fogsz csinálni. 2001-ben azt fedezték fel ugyanezek a kutatók, hogy a nevetés nagymértékben fokozza az immunitást. Milyen érvet hozzunk még föl, hogy áthívd a szívednek kedves embereket, és mókázzatok egy jót?

9. Figyelj a vízbevitelre!

A kórokozók elkerülésének talán legegyszerűbb módja, ha elegendő vizet iszol – és a levegőbe is juttatsz belőle. Kutatók azt találták, hogy az influenza terjedése erősen összefügg a téli levegő alacsony páratartalmával. Azaz a párásítás egy remek természetes módja a levegőben terjengő kórokozók megállításának.

Elméletileg a köhögéssel és tüsszentéssel, azaz cseppfertőzéssel a levegőben terjedő baktériumok több ideig maradnak életben a száraz levegőn. Azonban ha párás a levegő, a cseppecskék túl nagyra nőnek a levegőben való lebegéshez, és a földre esnek. Így kisebb az esély rá, hogy belélegezzük őket.

A diffúzor a legjobb szerkezet a párologtatásra, amelybe illóolajat is lehet tölteni, így még jobban fokozható a terápiás hatás. Ha valaki a családodból influenzás, akkor a nappaliban vagy a konyhában párologtass, azokban a helységekben, ahol a legtöbb időt töltitek együtt.

Ne feledkezz a belső hidratálásról sem. A száraz levegő kiszáríthatja az orr nyálkahártyáját is. Próbálj 6-8 pohár tisztított vizet vagy koffeinmentes folyadékot inni, hogy a sejtjeid is megfelelő mennyiségű folyadékhoz jussanak.

10. Ápold a kapcsolataidat!

A magányosság is kihat az immunrendszer működésére. Egy 2005-ben készült kutatás során arra kértek egyetemi gólyákat, hogy jegyezzék le, mennyire érzik magányosnak, stresszesnek magukat, és milyen a hangulatuk. A kísérlet elején a diákok influenza elleni oltást kaptak. Hogy ellenőrizzék, mennyire reagált jól a diákok szervezete az oltásra, vérmintákat vettek tőlük. Azok a fiatalok, akik magányosnak vallották magukat, sokkal gyengébb immunrendszerrel rendelkeztek.

Ha úgy érzed, túl sokszor töltöd egyedül az estéidet, törekedj arra, hogy menj társaságba. Csatlakozz valamilyen közösségi megmozduláshoz, jótékonysági csoporthoz, klubhoz vagy iratkozz be jógázni. Ha pedig családod vagy barátaid hiányoznak a helybeli vagy időbeli távolság miatt, ott a telefon, a számítógép, add a tudtukra, hogy fontosak neked! 🙂

(forrás: https://www.yogajournal.com/food-diet/a-yogi-s-guide-to-winter-wellness )

Vélemény? Hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .